Soyutlamanın Şiddeti: Tarihsel Materyalizmin Analitik Temelleri

Tarihsel maddeciliğin analitik temellerinin bu özgün ve kışkırtıcı incelemesi, Marx’ın toplumsal kuramının meydan okuyan bir yeniden değerlendirmesini ve geleneksel Marksist düşüncenin müthiş bir eleştirisini sunuyor.

Marksist sosyolojinin temel kavramları –üretim güçleri ve ilişkileri, ekonomik yapı ve üstyapı, mülkiyet, sınıf, ideoloji ve devlet- ayrıntılarıyla irdeleniyor. Alışılmadık şekilde, Sayer bunları aslında, gerek kapitalist gerek prekapitalist toplumların geniş bir görgül analizi yelpazesinde, fiilen Marx tarafından kullanıldıkları haliyle inceliyor. İkna edici bir şekilde, kavramların standart Marksist yorumlamalarının, Marx’ın kendi analitik uygulamasıyla tutarsız olduğunu ve bunların bizzat Marx’ın fetişizm teşhisi koyduğu şeyin örnekleri olduğunu gösteriyor.

Bu kitap Marx’ın maddeciliğine, diyalektik felsefesini, ampirik yöntemini ve hümanist esinini iade ediyor. Son derece ayrıntılı belgelenmiş, anlaşılır bir dille yazılmış, berrak şekilde tartışılmış bu eser, Marx üzerine çağdaş külliyata alabildiğine önemli bir katkıdır.

80,00 TL

Detaylar

Boyutlar 19 × 12.5 cm
Çeviren

Gül Çağalı Güven

Çıkış Tarihi

Ekim 2012

ISBN

978-605-4630-04-2

Kapak Tasarımı

Ahmet Söğütlüoğlu

Konu

Felsefe, Sosyoloji

Orijinal Adı

The Violence of Abstraction: The Analytic Foundations of Historical Materialism

Sayfa

208

Yazar

Derek Sayer